BACHATA - muzyka, taniec, "śmieci" i UNESCO

Bachateando z mistrzami! 


Sensualna, romantyczna, a czasem nawet prowokująca. Chociaż powstała w wiejskich i rolniczych rejonach Republiki Dominikany, ale spopularyzowali ją ludzie z wyższych klas społecznych, dzięki czemu obok salsy i merengue stała się wizytówką Karaibów. 

W niektórych częściach Dominikany słowo bachata używa się na określenie śmieci i gratów, ale dla większości oznacza głównie zabawę, imprezę. Powstał również czasownik bachatear, który oznacza po prostu "tańczyć bachatę".


KRÓTKA HISTORIA 

Gdy popularne stacje radiowe rozpoczęły nadawanie muzyki w stylach merengue i salsa, muzycy uprawiający bachatę i ich promotorzy wyczuli dobry moment na promocję i szerszą dystrybucję nagrań. Jak większość muzyki latynoamerykańskiej, bachata pozostaje przede wszystkim domeną mężczyzn. 

Dzisiejsza bachata jednak oddaliła się od tej pierwotnej, używa gitary elektrycznej oraz ma wymowę znacznie bardziej rytmiczną oraz rutynową niż w początkach swojego istnienia (dawniej używano zwykłej gitary, bongó i güira), jednakże właśnie w tym należy szukać obecnego sukcesu tej muzyki. 

güira (fot.Wikipedia)


bongó (fot.Wikipedia)



Niektórzy wiążą muzyka Juana Luisa Guerrę z osiągnięciem przez gatunek międzynarodowego rozgłosu i popularności. Jednak tak naprawdę z całą pewnością można stwierdzić, że królem bachaty jest Romeo Santos NOWY HIT ROMEO SANTOSA! (swoją karierę zaczynał w grupie Aventura), bo to on właśnie uczynił z tego stylu muzycznego dominikański produkt eksportowy. Nie wiem jak on to robi, ale każda piosenka od razu staje się światowym hitem ;) 


ALE BACHATA TO RÓWNIEŻ TANIEC...

Opiera się na prostych krokach rozliczanych na 4., z bardzo charakterystycznym akcentem wykonywanym biodrami podkreślonym odpowiednim ruchem całego ciała. Bachata oferuje wachlarz figur i ceikawych dipów (położeń partnerki), ale najważniejsze i najatrakcyjniejsze w niej pozostaje wyczucie swojego partnera, rytmu i zmysłowego kroku podstawowego.
Bachata ulega inspirującym wpływom innych pokrewnych stylów muzycznych i tanecznych jak np. hip-hop, reggaetón (tzw. bachatón) czy tango (bazujący na bachacie i inspirowany figurami z tanga argentyńskiego- bachatango). 


http://www.elcomercio.com/tendencias/bachata-baile-discotecas-quito-sensualidad.html


16 czerwca 2015 parlament Republiki Dominikany przegłosował projekt, w którym bachata, świetle prawa, została dziedzictwem kulturowym wyspy i symbolem tożsamości dominikańskiej na świecie. Od 2003 roku bachata jest również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.



Źródła:
  • "Bachata a Social history of a Domincan Popular Music" Deborah Pacini Hernandez, Temple University Press
  • "(I)grając ze smakiem: Muzyka, tożsamość i polityka na Karaibach", Marcin Gawrycki, wyd. Uniwersytetu Warszawskiego




Komentarze