Czy URUGWAJCZYCY to Włosi mówiący po hiszpańsku?

Urugwaj to mały kraj, mieszanina kultur, ras, narodowości. Słynny meksykański krytyk i eseista Octavio Paz miał kiedyś powiedzieć znane powszechnie w krajach Niziny La Plata zdanie: Argentyńczycy i Urugwajczycy to Włosi, którzy mówią po hiszpańsku. O ile Meksykanie pochodzą od Azteków, Peruwiańczycy od Inków, to Argentyńczycy i Urugwajczycy  pochodzą ze statków. I chociaż nie pozbawiony ironii, jest to prawdziwy wizerunek tego kraju, zwróconego od początków swego istnienia w stronę Europy. 





Istniało wiele powodów, dla których ludzie emigrowali ze swoich krajów. Niektórzy opuszczali ojczyznę z powodów rodzinnych, religijnych, osobistych. Przeważały jednak problemy ekonomiczne i społeczne. Wielu emigrantów pochodziło ze wsi. Powstanie nowych rynków, zmiany cen produktów, zmiany cen produktów, mechanizacja zmusiły ludzi do opuszczenia wsi i szukania nowego życia. Pewną rolę odegrały również czynniki demograficzne. Pod koniec XIX wieku społeczeństwo europejskie powiększało się znacząco, w miejsc pracy nie przybywało. Stąd wielu decydowało się na emigrację. 

Imigranci przywieźli ze sobą swoją kulturę, zwyczaje, tradycje, religie. Wiele z tych elementów zaznaczyło się w społeczeństwie urugwajskich. Małżeństwa mieszane imigrantów a ludnością lokalną stały się jedną z form integrowania zwyczajów lokalnych ze zwyczajami przybywających. Widać to wyraźnie choćby w języku. Hiszpański, którym mówi się na terenie La Platy, różni się od standardowego kastylijskiego, gdyż jest pełen słów pochodzących z innych języków. Ciekawym przykładem może być czasownik laburar pochodzący z od włoskiego czasownika lavorare (pracować), a nie od hiszpańskiego trabajar. Język jest pełen przypadków, kiedy to nie słowo hiszpańskie, ale włoskie zagościło na stałe w mowie znad La Plata. Innymi przykładami mogą być słowa chau- cześć (wł. ciao, hiszp. adiós), czy birra- piwo (wł. birra, hiszp. cerveza). 

Forma de hablar de los uruguayos - Posłuchaj! 🎧


Tradycje europejskie (hiszpańsko- włoskie) były tak silne, że wymieszane już społeczeństwo urugwajskie zaczęło się dzielić na ludność pochodzenia włoskiego (Ítalo-uruguayos) zachowując przy tym oczywiście włoskie tradycje​.​ Znanymi i lubianymi Urugwajczykami pochodzenia włoskiego są: ​ex ​prezydent Urugwaju- Pepe Mujica, Mario Benedetti, Juan Carlos Onetti, Delmira Augustini. Polski akcent również jest obecny w postaci pierwszej damy: Lucíi Topolansky czy niedawno zmarłego piłkarza- Ladislao Mazurkiewicza (dumy urugwajskiej piłki).




Najbardziej znana Urugwajka na świecie...

Warto wspomnieć również aktorkę i piosenkarkę Natalię Oreiro, która pomimo, że jest rodowitą Urugwajką, jak sama mówi Rosja jest jej drugim domem, wraca tam każdego roku z trasą koncertową, a jej telenowele są sukcesywnie powtarzane. W grudniu 2013 roku Natalia Oreiro wyruszyła w tournée zatytułowane "Tour Hits 2013". Artystka zagrała koncerty w Rosji (Moskwa i Petersburg) i we Wrocławiu. Jednak w Polsce jej czas przeminął (informowały polskie media), koncert we wrocławskiej Orbicie okazał się frekwencyjną porażką, bo Natalia zaśpiewała zaledwie dla kilkuset fanów. Jak na nasz kraj przystało, została również skrytykowana za kiepski wokal. 

Zdjęcie z koncertu z 2013, Wrocław, Hala Orbita


W 2014 roku Natalia wyruszyła w kolejne tournée po Rosji (do Polski już nie wróciła). Trasa zatytułowana "Nasha Natasha Tour" odbyła się aż w 16 rosyjskich miastach i przyciągnęła niezliczone tłumy fanów. Po niespodziewanych sukcesie tras koncertowych, Natalia od 4 lat jest gwiazdą największego i najważniejszego w Rosji festiwalu muzycznego "Super Discoteca 90x".



Komentarze