O JĘZYKU GALICYJSKIM

FLAGA GALICJI


Język galicyjski (galego) to język, którym posługują się mieszkańcy "Zielonej Hiszpanii" Galicji. Narodził się około wieku IX naszej ery jako konsekwencja ewolucji łaciny w podbitej przez Rzymian Gallaecii, na bazie wielu istniejących równocześnie języków celtyckich. W późniejszej fazie na jego kształt wpłynęły języki rozmaitych ludów osiedlających się na terytorium Galicji: Swebów, Wizygotów i w mniejszym zakresie Arabów. Po okresie wielkiego splendoru w wiekach średnich, język galicyjski doznał destrukcyjnego procesu wypierania przez język kastylijski, trwającego kilka wieków, który zaostrzył się w czasach trwania dyktatury frankistowskiej.

Mimo to przetrwał jako język używany powszechnie wśród mieszkańców Galicji: szacuje się, że 88% posługuje się nim stale lub okazjonalnie, rozumie go zaś 94 % obywateli Galicji. Obecnie język galicyjski jest mocno zhispanizowany!!!

Wewnątrz samego języka galicyjskiego występuje jeszcze wiele dialektów różniących się między sobą. Spójrzcie na mapę językową Hiszpanii.
Źródło: wikipedia


👉W średniowieczu, w wyniku zmian politycznych (odłączenie się hrabstwa Portucale od Galicji) wyodrębnił się z niego - by dalej rozwijać się już samodzielnie - język portugalski. Często język portugalski uznawany jest, błędnie, za bardziej archaiczny od swego przodka.



FALAMOS GALEGO! - KILKA GALICYJSKICH ZWROTÓW

galicyjskie pozdrowienia


¡adiós!:  adeus! (adeusz) / abur!

¡hasta luego!: até logo! (ata logu)

¿cómo se llama?: como se chama?  (como sy szama)

¡gusto en conocerte!: encantado/a! 

¿cómo está?: como está?  (como szta)

¡muy bien, gracias!: estou ben, grazas  (sztou ben, grasasz)

¿y usted?: e vostede?  (i vosztedy)




Od 1983 roku, w którym to Parlament Galicji uchwalił Ustawę o normalizacji języka galicyjskiego (Lei de normalización lingüística), proces uzdrawiania kondycji języka nabrał rozmachu i stał się zadaniem zarówno administracji publicznej, jak i wielu innych instytucji działających na terytorium Galicji. Wspólne wysiłki zmierzają do intensyfikacji użycia języka galicyjskiego w życiu publicznym, w szkolnictwie, kulturze, biznesie i środkach masowego przekazu.


17 MAJA TO DZIEÑ JĘZYKA GALICYJSKIEGO!


Komentarze